صدای شکستن شیشه‌ی پنجره در گذشته جزئی از زندگی مردم بوده است. گاهی به‌خاطر سنگ زدن بچه‌های بازیگوش محل بود، و یا گاهی برخورد توپ به شیشه موقع بازی. اما شکستن‌ها و سروصداها تمام ماجرا نبود. سر و کله‌ی معضل اصلی در تابستان و زمستان پیدا می‌شد. زمانی که بخاری تا آخر شعله‌ور بود اما نصف گرمای خانه اتلاف می‌شد.
 
گذشت تا شیشه‌ها هم مثل تمام چیزهای قدیمی تغییر کردند. پیشرفت کردند و به روز شدند. تا این‌که سرانجام پنجره دو جداره وارد بازار شد. این پنجره با مزایای بهینه‌اش تحول بزرگی در صنعت ساختمان ایجاد کرد. این روزها بازار پر از انواع مدل، کیفیت و قیمت پنجره دوجداره است. در این فراوانی، خریدن یک پنجره دو جداره برای ساختمان اصلاً مسئله نیست. مسئله‌ی اصلی انتخاب بهترین در و پنجره برای خانه‌مان است.
ما در آگاهی برای انتخاب بهترین پنجره همراه شما هستیم. در مقاله امروز قصد داریم انواع و اقسام پنجره‌های دو جداره بازار را بررسی کنیم و شما را در انتخاب بهترین نوع آن راهنمایی کنیم. پس این مطلب را هیچ‌جوره از دست ندهید.

چرا درب و پنجره دو جداره؟

درب و پنجره‌ها امروزه انواع بسیار زیاد و متنوعی دارند که هر شخصی می‌تواند براساس سلیقه و نیازهایش یکی از انواع آن را استفاده کند.  اما پنجره دو جداره را می‌توان به خاطر سه عامل کلی از دیگر درب و پنجره ها متمایز کرد. این سه عامل را با یک دیگر بررسی می‌کنیم.
 
پنجره دو جداره عایق صوتی بسیار خوبی است

تصور کنید که در تهران ۸ میلیون نفر ساکن هستند. یعنی به اندازه‌ی یک کشور خیلی کوچک در این شهر جمعیت وجود دارد. شهر واقعاً شلوغ است و در شرایط امروزی زندگی، شما مجبورید با چیزهای مختلفی در خارج از خانه کلنجار بروید که ممکن است اعصاب شما را بهم بریزند. مشکلات کاری، تصادفات، درگیری‌های اجتماعی و خیلی چیزهای دیگر.

زمانی که به خانه می‌رسید به تنها چیزی که احتیاج دارید و به آن فکر می‌کنید یک گوشه‌ی دنج آرامش‌بخش است. سکوت همه‌ی آن چیزی است که نیاز دارید. اما شلوغی شهر حتی در خانه هم دست از سر شما برنخواهد داشت! در چنین شرایطی درب و پنجره دو جداره به کمک شما می‌آید و شما را نجات خواهد داد و از نفوذ سروصدای اضافی به محیط سکونت شما جلوگیری خواهد کرد.
 
پنجره دو جداره عایق حرارتی بسیار خوبی است

هزینه‌هایی که برای گرم کردن یا سرد کردن خانه می‌کنید چه‌قدر است؟ اگر فکر می‌کنید این هزینه‌ها زیاد است و ماهانه پول زیادی بابت انرژی‌های مصرفی خانه صرف می‌کنید شاید مشکل با نصب درب و پنجره دو جداره حل شود. این پنجره‌ها به خاطر پروفیل‌هایی که در آن استفاده می‌شود و عایق بندی و قالب‌بندی مطمئنشان از اتلاف بخش عظیمی از انرژی جلوگیری می‌کنند و در کاهش هزینه‌ها نقش به سزایی دارند.
درب و پنجره دو جداره عایق گرد و غبار بسیار خوبی است

برای اکثر ما، بخشی از برنامه‌ی جمعه تمیزکاری و گردگیری منزل است. کاری که هیچ‌وقت تمامی نداره و تا هفته بعد گردوغبارهای جدید در خانه جا خوش می‌کنند. اما خبر خوب این است که پنجره دوجداره می‌تواند تا اندازه‌ی زیادی به کمک شما بیاید و در نظافت خانه کمک کند! این پنجره‌ها به دلیل ساختار خود از نفوذ گرد و غبار به خانه‌های شما جلوگیری می‌کنند. و فاصله‌ی میان نظافت‌های خانگی را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

در انتخاب پنجره دو جداره مناسب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

امیدوارم با توضیحاتی که در بخش قبل ارائه کردم به این نتیجه رسیده باشید که بهترین نوع درب و پنجره برای خانه‌هایتان درب و پنجره دو جداره است. وقتش رسیده تا نکات مهمی را بررسی کنیم که در انتخاب و خرید پنجره دو جداره مناسب باید به آن‌ها توجه کنید.

پروفیل چه اهمیتی در پنجره دو جداره دارد؟

پروفیلی که در ساخت پنجره دوجداره به کار می‌رود یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه کرد. معمولاً در مصارف مختلف به پروفیل‌هایی با خصوصیات و ویژگی‌های مختلف نیز نیاز داریم. اما در ایران به چنین نکاتی توجه نمی‌شود و انتخاب تنها براساس قیمت صورت می‌گیرد.
یکی از استانداردهای مهم در انتخاب پروفیل پنجره دوجداره ضخامت دیواره‌ی آن است. استاندارد بین‌المللی در این مورد ۳ میلی‌متر است.

استاندارد بعدی جنس پروفیل است. همان‌طور که در مقاله انواع پنجره بررسی کردیم، امروزه استفاده از پروفیل‌ها آهنی و آلومینیومی توجیه چندانی ندارد. این پروفیل‌ها باعث اتلاف انرژی شده و مزایای چندانی برای استفاده ندارند. در عوض نسل جدید و بهینه پروفیل مثل انواع آلومینیم ترمال بریک، آلوود و UPVC از نظر کیفیت و کارایی بهترین انتخاب هستند.

تقویت کننده گالوانیزه چه نقشی در پنجره دو جداره دارد؟

تأمین استحکام درب و پنجره دوجداره توسط تقویت کننده‌ی گالوانیزه‌ی داخل پروفیل انجام می‌شود. گالوانیزه‌ی مورد نظر را باید با توجه به ابعاد محفظه قرارگیری تعیین کرد. همچنین باید توجه داشت که ضخامت ورق آن باید حداقل یک و نیم میلی‌متر باشد.

نوار درزبندی در پنجره دو جداره چیست؟

بخش دیگری که در کیفیت و قیمت پنجره دوجداره مؤثر است نوار درزبندی آن است. این نوار از نوعی لاستیک به نام EPDM ساخته می‌شود که وظیفه‌ی اصلی‌شان مقاوم بودن در مدت زمانی طولانی در برابر باز و بسته شدن‌های مکرر‌ در و پنجره دوجداره است.
گاهی پیش می‌آید که افراد از این درزبندها استفاده نمی‌کنند و برای قیمت کم‌تر سراغ جنس‌های نامرغوب می‌روند. درزبندهای نامرغوب برخلاف درزبندهای EPDM در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید پوسیده می‌شوند و از بین می‌روند. این مسئله پس از چندی منجر به ایجاد آلودگی صوتی با وزش باد در درب و پنجره دوجداره می‌شود.

اهمیت یراق آلات و اتصالات فلزی در پنجره دو جداره چیست؟

قیمت یراق‌آلات با کیفیت در بازار قدری زیاد است. برای همین ممکن است افراد برای کاهش هزینه‌ها از یراق‌آلات با کیفیت پایین‌تر استفاده کنند. اما این به خودی خود مشکل به حساب نمی‌آید. کیفیت یراق‌آلات تا اندازه‌ی زیادی به نوع طراحی پنجره‌ها و اندازه آن‌ها نیز بستگی دارد. اگر خرید پنجره دوجداره را از شرکتی مطمئن انجام دهید که بتواند به بهترین شکل برای شما یراق‌آلات مورد نیازتان را تعیین کند، می‌توانید با قیمت کم‌تر از کیفیتی بالاتر بهره‌مند شوید.

جنس شیشه پنجره دو جداره باید چگونه باشد؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کفیت و قیمت در پنجره دوجداره جنس شیشه‌ی مورد استفاده در پنجره است. در این بخش به شکل کامل به ویژگی‌های یک شیشه دوجداره خوب می‌پردازیم.

ضحامت شیشه در پنجره دو جداره

اولین و مهم‌ترین فاکتور در قیمت و کیفیت شیشه دوجداره ضخامت آن است. یکی از نکات مهم و جالب این است که باید سعی کنید ضخامت دو شیشه‌ی استفاده شده در پنجره دوجداره با یک دیگر متفاوت باشند. دلیل آن بسیار ساده است. اگر دو شیشه با ضخامت متفاوت در برابر امواج صوتی وجود داشته باشند ایجاد اختلال و نوسان در این امواج بسیار بیشتر است تا زمانی که دو شیشه با ضخامت یکسان سر راه امواج صوتی قرار گرفته باشند.
برای مثال وقتی ضخامت یکی از شیشه‌ها ۴ و دیگری ۶ باشد شما پنجره دوجداره ای دارید که خیلی بهتر در برابر صوت عایق شده است.

چسب شیشه در پنجره دو جداره

حتماً از یک نوع چسب مرغوب پلی سولفات در شیشه دوجداره خود استفاده کنید تا راه‌های نفوذ به شیشه کاملاً بسته شوند. از طرفی اگر از یک نوع چسب نامرغوب در شیشه دوجداره استفاده کنید ممکن است پس از مدتی در اثر تابش اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید خاصیت چسبندگی خود را از دست داده به مایع تبدیل شود و روی شیشه حرکت کند.

خلأ میان دو شیشه در پنجره دوجداره

برای اینکه کیفیت شیشه دوجداره افزایش پیدا کند ابتدا آن را خلأسازی می‌کنند و سپس میان آن یک نوع گاز مخصوص تزریق می‌کنند. اما گاهی به دلیل کاهش هزینه‌ها خلأسازی انجام نمی‌شود و گاز مخصوصی که می‌بایست میان دو شیشه را پر کند خالص نیست. همین موضوع باعث افت کیفیت شیشه دوجداره می‌شود.

رطوبت گیر شیشه در پنجره دو جداره

رطوبت‌گیر هم یکی دیگر از مواردی است که ساخت شیشه‌های دوجداره اهمیت زیادی دارد. رطوبت‌گیر در فصل‌های سرد و بارانی، الخصوص در مناطق شرجی از ایجاد بخار روی شیشه جلوگیری می‌کند و در هر وضعیت جوی شیشه‌ی شما را شفاف و صاف نگه می‌دارد. مسلم است که برخی اوقات تشخیص داده می‌شود رطوبت‌گیر چندان کارایی و اهمیتی ندارد و از آن استفاده نمی‌شود یا از یک نوع جنس نامرغوب برای آن استفاده می‌شود. این موضوع هم در افت کیفیت پنجره دوجداره مؤثر است.

طراحی پنجره چه اهمیتی در پنجره دو جداره دارد؟

اما یکی از مواردی که شاید بیش از همه‌ی موردهای گفته شده اهمیت دارد چگونگی طراحی درب و پنجره دوجداره منزل شما است.
طراحان برای اینکه رقابت کنند و هزینه‌ای کم‌تر از رقبایشان به شما ارائه دهند دست به کاهش هزینه‌ها با گزینش مصالح و موارد ارزان‌تر در ساخت خانه می‌زنند. حتی گاهی اصل طراحی را نامتناسب با آنچه که باید باشد انجام می‌دهند تا از این طریق هزینه‌ها کاهش پیدا کند.
این کار مشکلات زیادی را برای خریدار به وجود می‌آورد. یکی از این مشکلات می‌تواند هزینه‌ی زیادتر بعدی باشد برای جبران اشتباهات در طراحی درب و پنجره دوجداره خانه‌ی مشتری، هرچند اگر نخواهید اشتباهات را جبران کنید نیز صاحب درب و پنجره‌هایی بی‌کیفیت می‌شوید که وظیفه‌شان را به درستی انجام نمی‌دهند و با گذشت زمان هم از افت کیفیت بالایی برخوردار خواهند شد.

و در آخر چطور بهترین پنجره دوجداره را تهیه کنم؟

امروزه انتخاب در و پنجره به سادگی گذشته‌ها و دوره‌ی پدر و مادرهایمان صورت نمی‌گیرد. ساخت و تولید درب‌ و پنجره اینقدر پیشرفت کرده که به یکی از صنعت‌های بزرگ جهان و به یک علم تبدیل شده. بنابراین نمی‌شود بدون تحقیق و دقت یک نوع در و پنجره‌ی ارزان قیمت دوجداره انتخاب کنید و امیدوار باشیدکه همان کیفیتی را داشته باشد که فروشنده ادعا می‌کند.
ش

پنجره دو جداره پنجره درب و پنجره دوجداره